Gulliver v DOXu

C:\Users\Vlastník\Pictures\OVER40\kultura\gulliver\VOL_0002.jpg

Jistě jste zaznamenaly, že v Holešovicích přistála vzducholoď . Jmenuje se Gulliver a můžete si ji prohlédnout do 30.6.2017

Ocelovo-dřevěná konstrukce v podobě přistávající vzducholodi nazvaná Gulliver se stala novým místem pro setkávání současného umění a literatury. Pro veřejnost se otevřela 11. prosince 2016. Výstava přibližuje myšlenkovou koncepci vzniku, technické řešení a proces výstavby Vzducholodě Gulliver.

Unikátní architektonická intervence, inspirovaná elegantními tvary vzducholodí z počátku dvacátého století, vyrostla na střeše Centra současného umění DOX. 42 metrů dlouhá ocelovo-dřevěná konstrukce nazvaná Gulliver se stane novým místem pro setkávání současného umění a literatury.

Tvar vzducholodi je symbolický. První vzducholodě představovaly optimistické ideály nového bezprecedentního technologického pokroku. Svou pozoruhodnou monumentalitou a hypnotizující důstojností nepřestávaly fascinovat generace i dlouho poté, co zmizely z oblohy. Vzducholodě vždy ztělesňovaly věčnou lidskou touhu létat a zároveň určitý utopický ideál. Vzducholoď nad Centrem DOX nese jméno jedné z nejznámějších postav utopické literatury.

Gulliver bude sloužit jako prostor pro setkávání současného umění s literaturou a program bude rozvíjet témata výstav Centra DOX, které charakterizuje kritická reflexe fungování dnešního světa.