Belize – top destinace pro rok 2017

C:\Users\Vlastník\Pictures\OVER40\cestování\belize\belize.jpg

Stalo se již tradicí, že Lonely Planet vytipuje a představí kolekci trendů, destinací a zážitků pro příští rok. Jednou z těchto destinací, která stojí za to navšívit v příštím roce je Belize.

Tato země bývá často považováno za jednu z dražších středoamerických zemí, ale podívejme se na něj z jiného úhlu. Můžete se zde potápět nebo šnorchlovat, jako byste byli v Karibiku, a prohlížet si mayské ruiny jako Caracol, které se ukrývají hluboko v džungli, jaká může být pouze ve Střední Americe. A nečeká vás žádné dlouhé cestování: Belize je stejně velké jako Wales nebo Massachusetts. Blízkost Belize k Mexiku a Karibiku zajistila živou scénu mimořádně levného pouličního občerstvení, jež vám umožní bez problémů si pochutnávat na dobrých a dostupných jídlech i s omezeným rozpočtem. Ano, na ostrově Ambergris Caye jsou drahá rekreační střediska, ale vydejte se na jih do Placencie a Hopkinsu, kde najdete poklidné pláže, které si teprve razí cestu do map.

Belize je rozlohou opravdu malé – do rozlohy Česka by se vešlo třikrát a ještě by trochu místa zbylo. I na tak malém kousku země jsou ale stovky a stovky míst, která stojí za návštěvu. Zvlášť pokud člověk vezme v úvahu fakt, že na východě Belize omývá Karibik a dříve tu dlouhá staletí žili tajemní Mayové.

Jednou z největších atrakcí Belize je potom „Velká modrá díra“. Zkuste si Belize najít na satelitních snímcích, tmavě modrý útvar v blízkosti pobřeží prostě nepřehlédnete. Díru, která má průměr okolo tří set metrů a hloubku až 130 metrů, ve velkém vyhledávají potápěči, kteří se tu vrhají pod hladinu.

C:\Users\Vlastník\Pictures\OVER40\cestování\belize\o-BELIZE-facebook.jpg

A vlastně nejen tady – podél východního pobřeží Belize člověk najde kromě krásných pláží i druhý nejdelší korálový útes planety – Belize je tedy opravdový potápěčský ráj.

Na množství králových ostrůvků jsou potom i luxusní dovolenkové resorty. Luxus a hýčkání si tady člověk může dopřát například na ostrově Ambergris Caye, který je dlouhý asi 40 kilometrů, ale široký často jen kilometr a půl – tady je centrum plážové dovolené v Belize.

V Belize pak nikdo nesmí vynechat návštěvu tajemných mayských měst, ze kterých dnes často zbývají už jen ruiny, ale i ty jsou mnohdy pořádně působivé. Každý by měl rozhodně navštívit Caracol, město, ve kterém v dobách největší slávy žilo i 120 tisíc obyvatel a které bylo – ostatně jako většina mayských měst – opuštěno náhle a najednou.

C:\Users\Vlastník\Pictures\OVER40\cestování\belize\belize-mayan-ruins.jpg

Zdejší ulice nicméně dodnes udivují precizností, geometrickou přesností a dokonalostí provedení. Stejně jako další místa spjata s mayským národem – Lamanai, Altun Ha nebo Cerros.

Belize je perlou Střední Ameriky – a pokud chcete poznat od všeho kousek, určitě jeďte sem – dočkáte se jak krásných pláží, korálových útesů a krásné přírody, tak tajemných mayských památek.

Zdroj: lonelyplanet.cz, cestovinky.cz