6 rad co NEdělat v Thajsku

Chystáte se do Thajska? Jako zkušené cestovatelky víte, že byste měly při poznávání cizí země nejen dodržovat zákony, ale také ctít kulturní a náboženské zvyky. Čtěte tipy a triky, na co si dát pozor a jak si Thajsko co nejvíce užít.

1) Nerezervujte ubytování se snídaní

Jezte prostě na ulici. Co se týká hostelu, snídaně většinou zahrnuje džus z krabice, toastový chleba a kávu. Možná i mléko a cornflakes. Ale co takhle si sednout spolu s místními na plastovou židli a objednat si rýžovou polévku s vejcem, kokosové palačinky nebo sladké nakrájené mango? Proč byste měli jíst to, co doma? Ochutnávejte!

Thajsko snídaně na ulici

2) Žádné líbání

Při představování Thajci spojí ruce a jemně se ukloní. Stejně jako při poděkování. Taky není běžné na veřejnosti vyjadřovat náklonnost k opačnému pohlaví. V turistických oblastech se to zřejmě ztratí, v menších městech se ale nepusinkujte.

Thajsko rady_1

3) Nemluvte ve větách

„Could I have a cup of espresso with milk, maybe?“ objednává si Američan kávu v bistru. Opakuje. Místo toho řeknětě „Coffee – milk – please…small, “. Thajci ne vždy rozumí minulému času nebo složitým konstrukcím v angličtině. Zapomeňte na to, že jste třeba jazykový lektor, a začněte prostě říkat kombinace slov. „How much, please“ místo „Excuse me, what’s the price of these long skirts?“ Ukazujte. Počítejte na prstech, kreslete obrázky. Vzpomeňte si, jak jste se vy učili anglicky a byli jste nervózní, když jste měli rychle reagovat na otázku. V Thajsku, stejně jako všude jinde platí, že pokud budete chtít oba, domluvíte se.

Thajsko angličtina

4) Nejezte „thai“ každý den

Možná už jste procestovali nějakou část světa a snědli kde co. To ale neznamená, že vás střevní problémy nikdy nedostanou. Průjem nebo zvracení můžou být způsobeny pikantními smaženými jídly, nápoji s ledem nebo jednoduše bakterií (např. E.coli, kterou můžete snadno získat stravou i doma v Čechách). Ať už budete jíst na ulici nebo v restauracích, hygiena je v Thajsku podobná. Nevěřte ani čistotě svých vlastních rukou. Dobrou prevencí je vyměnit občas nudle za evropské jídlo – západních restaurací je všude dostatek – a pokud máte možnost, uvařte si sami. Jeden náš spolucestovatel by taky řekl dejte si coca-colu, jednou dvakrát denně. Ta většinu potenciálního nebezpečí v žaludku rychle uklidí. Co dělat, když už cestovatelský průjem máte? V obchodech 7/11 si kupte černé uhlí, mají ho hned u pokladny. Pokud vám ale bude špatně víc dní i po sobě, navštivte lékařskou pohotovost a přineste vzorek víte čeho.

Thajsko jídlo

5) Ale nebojte se experimentovat!

Předchozí bod by vás neměl vystrašit…thajské jídlo je zážitek. Vyzkoušejte všechno, co vidíte. Večer zajděte na Night Market, ochutnáte tak levně spousty druhů jídla. Ve vedru jsou spásou ovocné smoothie (vyzkoušejte divoce fialový z dračího ovoce) a super je i ledový thajský čaj.

Thajsko Smothie

6) Neztrácejte čas debatami

„Wééé jů goin?“ (where are you going), „wéé jů flom“ (where are you from), budou na vás pokřikovat promotéři cestovních agentur nebo řidiči tuk-tuků a lodních taxíků. Pokud ani o jedno nemáte zájem, prostě neodpovídejte, nebo si stanovte univerzální vtipnou glosu na jejich odbytí…neříkejte, že hledáte hotel nebo restauraci. Oni s vámi konverzovat nechtějí, vy jim nechcete platit za svezení. Místo, kam se chcete dostat si můžete vždy najít na mapách přes wi-fi hotelu nebo v kavárně – nenechte se zmást tím, že je vaše destinace daleko. Různé národy mají různé názory na to, co je daleko pěšky.

http://www.lonelyplanet.cz

Thajsko debata