Cork – Irsko není jen Dublin

C:\Users\Vlastník\Pictures\OVER40\cestování\cork\2f279f3b55304911962da6e0ab03f52f.jpg

Irská republika nacházející se na stejnojmenném ostrově je místem kouzelné přírody, sympatických hrdých Irů a výborné whiskey. Na jihu ostrova se na řece Lee rozkládá jedno z nejstarších irských měst, Cork. Jeho název je odvozen od irského slova Corcach Mór Munham, jenž v překladu znamená „velký močál“. Město bylo totiž vystavěno na bažinatém ostrůvku mezi rameny řeky Lee, kde nebyly záplavy ničím neobvyklým. Na místě bývalých vodních toků dnes stoji jedny z hlavních ulic města.

Dominantou města je dechberoucí St. Finbarr´s Cathedral. Každého návštěvníka jistě ohromí nádherné vitráže zobrazující výjevy ze Starého a Nového zákona. Vitráže umístěné v apsidě pak líčí Ježíšův život.

C:\Users\Vlastník\Pictures\OVER40\cestování\cork\5388855972_9695d38c71_b.jpg

Celý Cork jako na dlani uvidíte v případě, že navštívíte Elizabeth´s Forth. Ačkoliv byla tato pevnost vystavěna již v roce 1601, široké veřejnosti byla zpřístupněna až v roce 2013, do té doby totiž sloužila pouze jako vojenská a justiční základna.

Ve čtvrti Shandon, nacházející se severně od řeky Lee, se tyčí jeden z nejvýznamnějších kostelů Irska v raném 18. století, Church of St. Ann. Kostel se vyznačuje barelovým klenutým stropem, nádhernými vitrážovými okny a kamennou křtitelnicí z roku 1621. Součástí kostela je také 50m vysoká zvonice, která je zakončena korouhví ve tvaru lososa. Na věži jsou také umístěné hodiny, jež obyvatelé Corku nazývají „lhář se čtyřmi tvářemi“, a to z toho důvodu, že až do jejich opravy v roce 1986 se čas na jednotlivých cifernících nepatrně lišil.

C:\Users\Vlastník\Pictures\OVER40\cestování\cork\corks-catholic-cathedral-of-st-mary-and-st-anne-is-only-a-few-yards-from-st_6854646_l.jpg

Pokud byste si v Corku chtěli užít také trochu toho shoppingu, tak nevynechejte známou St. Patrick´s Street. Od jejího přestavění roku 2004 již dvakrát vyhrála cenu Ireland´s best shopping street. Mezi ulicemi St. Patrick Street a Grand Parade se nachází také tradiční tržnice English Market, založená v roce 1610. Zde je možné nakoupit si zeleninu, ovoce, čerstvé ryby, maso nebo posedět v příjemné restauraci.

C:\Users\Vlastník\Pictures\OVER40\cestování\cork\dsc_0369.jpg

http://www.irsko-aktualne.cz