Rendez-vous v Bretani

C:\Users\Vlastník\Pictures\OVER40\cestování\bretan\photo-634756973041630878-1.jpg

Mont St Michel

Na západě Francie se rozkládá historická provincie Bretaň, která je opředena mýty a legendami. Právě zde vznikla legenda o meči Excaliburu a údajně je v místních lesích také ukrytý hrob čaroděje Merlina. Bretaň však kromě tajemné minulosti nabízí také krásná města, nedotčenou přírodu a divoké, vlnami bičované a větrem ošlehané pobřeží.

Bretaň tvoří nejzápadnější část Francie. Její území je rozděleno do čtyř oblastí: Côtes-d’Armor, Finistère, Ille-et-Vilaine a Morbihan. Břehy Bretaně omývají vody Atlantského oceánu, který také ovlivňuje počasí i ráz krajiny. Pobřeží je tady plné kontrastů.

Skalnaté zátoky přecházejí v dlouhé písčité pláže, travnaté břehy s prošlapanými stezkami střídají skalnaté ostrohy s četnými majáky. Ve vnitrozemí najdete horské hřbety a lesnatá údolí, rašeliniště a mokřady, vonící vřesoviště, splavné kanály a řeky.

Předkové dnešních Bretonců přišli do kraje z oblasti Velké Británie. Jejich původní jazyk byl později zakázán a až do dnešních dnů je francouzština jedinou úřední řečí.

Bretonci přesto udržují nejen svůj původní jazyk, ale i některé původní zvyky a řemesla.

C:\Users\Vlastník\Pictures\OVER40\cestování\bretan\shutterstock-329488040.jpg

A co zde můžete dělat?

Projděte se po stovkách kilometrů pobřežních stezek v neporušené přírodě, které se otevírají v Morbihanském zálivu, což v bretonštině znamená „malé moře“, v němž se skrývají zajímavá zákoutí – jedno divočejší než druhé; takový je třeba Ostrov mnichů (l’Ile aux Moines).

Bretaňský parlament, dnes apelační soud, který je symbolem i svědkem historie regionu, je nejdůležitější architektonickou památkou Rennes, hlavního města Bretaně. V Muzeu výtvarných umění Pont-Aven, obdivujte díla malířů, kteří zajistili Bretani nesmrtelnost od Maurice Denise po Paula Gauguina.

V Bretani se líbí návštěvníkům všech generací. Děti mají rády Velké Akvárium v Saint-Malo, Zoologickou zahradu Pont Scorff nebo Océanopolis v Brestu. Vydejte se do  Brocélianského hvozdu po stopách Merlina, víly Viviane a krále Artuše a nechejte se uhranout vílou Meluzínou na hradě Fougères.

C:\Users\Vlastník\Pictures\OVER40\cestování\bretan\Dinan-BretagneFrance.jpg

Most ve městě Dinan, zdroj: flickr.com

Tytéž vazby mezi legendami a kulturním dědictvím najdete v opatství Mont-Saint-Michel (již na území Normandie, ale jen 4 kilometry od Bretaně), u megalitů v Locmariaquer nebo mezi řadami menhirů v Carnacu.

C:\Users\Vlastník\Pictures\OVER40\cestování\bretan\d9775ca04427cc0e6018583e328b1669.jpg

Menhiry

Bretaň, region formovaný svými tradicemi a folklorem, si chrání své gurmánské speciality: slané palačinky z tmavé mouky (galettes), šálky cidru, speciální kvašený nápoj chouchen nebo dech beroucí mísy plné mořských plodů.

Neváhejte a nechte se okouzlit jednou z nejúžasnějších částí Francie.

Zdroj: france.fr