Kotor a Budva – zapomenuté perly Jadranu

C:\Users\Vlastník\Pictures\OVER40\cestování\kotor\best-beaches-in-europe-Sveti-Stefan-beach-in-Montenegro.jpgBudva

Černá Hora, malý hornatý balkánský stát velikosti Středočeského kraje, v sobě ukrývá mnohá překvapení i světově proslulé přírodní a kulturní skvosty. Jedním z nich je i největší přírodní záliv boka Kotorská na jihu Jaderského moře. Podívejte se na dvě krásná starobylá města, která se zde nachází – Kotor a Budva.

Kotor

Kotor je město a přístav v jihozápadní části Černé Hory. Rozkládá se v malebné poloze na samém konci boky Kotorské, na úpatí horského masivu Lovćen.

Je jedním z nejlépe zachovaných středověkých měst v jihovýchodní Evropě s bohatstvím historických budov. Jako uznání jeho výjimečné historické hodnoty bylo staré město Kotor v roce 1979 zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

A to především díky městským hradbám o délce 4,5 km, výšce až 20 m a šířce až 15 m, které ho spojují s pevností sv. Jana (Tvrdjava sv. Ivan).

C:\Users\Vlastník\Pictures\OVER40\cestování\kotor\walking-the-city-wall-in-kotor-7.jpgHradby v Kotoru

Město je tvořeno charakteristickou středověkou urbanistickou sítí úzkých uliček a nepravidelných náměstí, s nádhernými kostely i paláci v románském, gotickém, renesančním i barokním slohu. Křivolaké středověké uličky jsou plné kavárniček a restaurací a na tržištích to žije.

C:\Users\Vlastník\Pictures\OVER40\cestování\kotor\500px-73412411.jpgUličky Kotoru

Až se unavíte chozením po městě, vypravte se na plavbu po zálivu a kolem romantických vesniček v jeho okolí Rychle pochopíte, proč si zde Římané stavěli vily a Benátčané ozdobili jeho břehy velkolepými paláci. Uprostřed zálivu se nachází umělý ostrov Panny Marie ve skalách (Gospa od Škrpjela) z 15. století, na kterém stojí kostel vyzdobený freskami a stánek se zmrzlinou.

C:\Users\Vlastník\Pictures\OVER40\cestování\kotor\8_ostrov.jpgOstrov Panny Marie ve skalách

Ne nadarmo se Kotoru často přezdívá „malý Dubrovník“.

V Kotoru se dá samozřejmě i koupat, i když zde nenajdeme rozlehlé písčité nebo oblázkové pláže v pravém slova smyslu. Většinou se jedná o terasy na jinak skalnatém a kamenitém pobřeží. Navíc sem zajíždějí i velké lodě a voda nepatří k nejčistším. Vyplatí se proto zajet do asi 25 km vzdálené Budvy.

Budva

Podobně jako Kotor, i Budva má na co lákat turisty. Město, kde žije asi 10 tisíc obyvatel, patří k nejvýznamnějším turistickým destinacím v celé Černé Hoře. Historické jádro se dochovalo ve formě uzavřené opevněné citadely.

V současnosti je Budva známá nejen jako významné letovisko se spoustou hotelů a vyhlášených pláží, ale také jako místo, kde se pořádají velké hudební festivaly.

Staré město, Stari Grad, je uzavřenou spletí uzounkých uliček a nejvýznamnějších historických staveb, kavárniček a kostelů.

Skoro celé opevněné městečko se dá obejít po hradbách, přičemž můžete nahlédnout do zahrádek místních obyvatel nebo do restaurací.

Možností koupání se nabízí spousta. Jedna pláž se rozkládá přímo u citadely, druhá u přístavu a další je vzdálená asi 15 – 20 minut chůze od pevnosti.

C:\Users\Vlastník\Pictures\OVER40\cestování\kotor\budva-ft-4x2.jpg