10 top evropských destinací podle Lonely Planet na rok 2016

https://img.readitlater.com/i/redonline.cdnds.net/main/thumbs/22949/lonely-planet-warwick-castle-redonline.co.uk__square/RS/w704.jpg

Warwick Castle. Picture: Getty Photo by: Warwick Castle. Picture: Getty

Pokud dáváte u svých dovolených přednost Evropě, možná máte pocit, že jste v Chorvatsku, Itálii a Španělsku již všechno viděly.

Dobrá zpráva je, že průvodce Lonely Planet zveřejnil 10 top destinací na dovolenou do míst, která jsou spíše neznámá a turisty ještě neobjevená.

Nechte se inspirovat jejich výběrem:

C:\Users\Vlastník\Pictures\OVER40\cestování\lonely planet\184596-peloponnese-monemvasia-crop.jpg

1) Peloponés, Řecko

Cestovatelé v Řecku se většinou nahrnou na některý z myriády ostrovů nebo se vydají obdivovat vyhlášenou Akropoli, ale často zapomínají na nejrozmanitější a nejživější oblast této země: Peloponés. Peloponés nabízí velkolepé starověké památky, jako je Olympie, Mykény a Mystra, které leží v půvabné krajině s kamennými vesnicemi, smaragdovým mořem a zasněženými horami.

C:\Users\Vlastník\Pictures\OVER40\cestování\lonely planet\isbjerget_photographer_mikkel_frost.jpgIceberg, Aarhus

2) Aarhus, Dánsko

Kodaň není jediné dánské město se supermódními čtvrtěmi, závratnou architekturou a vynikající gastronomií. Aarhus rychle získává fanoušky – a také ocenění. Pro rok 2017 má tituly Evropské hlavní město kultury i Evropský region gastronomie.

Aarhuský přístav se pyšní nádhernými veřejnými prostory, jako je Dokk1, kde je největší skandinávská knihovna, a také úžasnou bytovou výstavbou, jakou je např. mimořádně pohledný Iceberg.

C:\Users\Vlastník\Pictures\OVER40\cestování\lonely planet\DSC_0244.jpg

3) Benátky, Itálie

V roce 2016 je ideální doba ponořit se do benátské historie trochu hlouběji. Letos si město připomíná pětisetleté výročí benátského ghetta – ostrova v srdci této ostrovní země. Stejně jako samotné Benátky i ghetto proměnilo své územní omezení ve výhodu a v přecpaných čtvrtích přímo bujela židovská kultura a ideje. S výjimečným historickým přínosem ghetta se můžete seznámit prostřednictvím nové rozsáhlé expozice v Dóžecím paláci, pak se vydejte prozkoumat čerstvě zrestaurované synagogy a Židovské muzeum nebo se vypravte na představení Shakespearova Kupce benátského, který se poprvé inscenuje právě v ghettu.

C:\Users\Vlastník\Pictures\OVER40\cestování\lonely planet\castelnaud-dordogne.jpgDordogne

4) Dordogne, Francie

Nikde není francouzské art de vivre (umění žít) tak výrazné jako v Dordogne. Tato tichá rajská zahrada oplývá pohádkovými zámky, středověkými městečky a ořechovými háji, vynikajícími vesnickými bistry a sobotními potravinovými trhy, kde jsou slaďoučké jahody Gariguette a sezonní černé lanýže běžným zbožím. Pro cestovatele vyznávající novodobou mantru „lokální produkce, vše domácí“ nebyl tento region – bez provensálských davů a stoprocentně přírodní – nikdy přitažlivější.

C:\Users\Vlastník\Pictures\OVER40\cestování\lonely planet\Ukraine_Lvov_40.JPGLvov, Ukrajina

5) Lvov, Ukrajina

Ukrajina zažívá poslední dobou bouřlivé časy, nicméně ty nijak výrazně neovlivnily západní část země; zde některé oblasti z nového vývoje dokonce těží a daří se jim. Jedním z nich je Lvov, nádherně pohostinné středoevropské město honosící se tím nejlepším, co Ukrajina nabízí. Je hlavním městem festivalů v regionu; za rok se tu koná na stovku akcí – nejoblíbenější jsou zasvěceny kávě, jazzu a ukrajinské nezávislosti. Kulisu k nim tvoří nejskvělejší koncentrace architektonických pokladů v zemi.

C:\Users\Vlastník\Pictures\OVER40\cestování\lonely planet\warwick castle.jpgHrad Warwick

6) Warwickshire, Anglie

Je velice jednoduché nechat se svést krásnou přírodou Warwickshiru, nádhernými hrady, historickými tržními městy a poklidným rytmem srdce Anglie. Největší trumf je ovšem Shakespearovo rodiště Stratford nad Avonou.

Na hradě Warwick letos opravili a zprovoznili zdejší 22tunový trebuchet, největší obléhací stroj na světě. Na středověké válečnictví si vyhraďte jeden den, pak můžete zpomalit při prohlídce architektury, parků a lázeňských kolonád Royal Pump Rooms z doby regentství v nedalekém městě Leamington Spa.

C:\Users\Vlastník\Pictures\OVER40\cestování\lonely planet\Merida_Roman_Theatre1.jpgMérida, Extremadura

7) Extremadura, Španělsko

Extremadura vždycky patřila k nejméně známým regionům v jedné z nejznámějších evropských zemí.

Extremadurské atrakce oplývají nestárnoucími půvaby. Městu Mérida vévodí nejkrásnější španělské románské zříceniny, středověké skvosty jako Trujillo a Cáceres připomínají toskánská horská městečka (ale bez lidí) a Parque Nacional de Monfragüe nabízí nádhernou krajinu se spoustou ptactva. V Extremaduře se také vyrábějí vychvalované španělské sýry a jamón.

C:\Users\Vlastník\Pictures\OVER40\cestování\lonely planet\5675520919_d8e2b6ca42_b.jpg

Východní pobřeží Tenerife

8) Východní pobřeží Tenerife, Kanárské ostrovy

Zapomeňte na letoviska all-inclusive, na východní pobřeží Tenerife najdete výjimečný ostrov se sopečnou měsíční krajinou, prostými rybářskými vesnicemi a efektními útesy. Díky příjemnému klimatu jde o výborné řešení pro ty, kdo se v zimě chtějí trochu ohřát.

C:\Users\Vlastník\Pictures\OVER40\cestování\lonely planet\lighthouse_near_de_cocksdorp__texel_island__the_netherlands.jpgMaják u Cocksdorp

9) Texel, Nizozemí

Největší z nizozemských ostrovů ve Waddenzee, Texel.,vyhledávají Nizozemci a Němci, ale jinak zůstává celkem neznámý. Leží pouhé tři kilometry severně od pobřeží provincie Noord-Holland a dostanete se sem trajektem z Den Helderu. Ostrov je 25 km dlouhý, 9 km široký. Najdete tu neporušené duny chráněné coby součást národního parku Texelské duny, přírodní rezervace, nádherně opuštěné pláže z bílého písku a borové lesy.

C:\Users\Vlastník\Pictures\OVER40\cestování\lonely planet\Zadar-Northern-Dalmatia-6050108-smallTabletRetina.jpgZadar, Dalmácie
10) Severní Dalmácie, Chorvatsko
Drsná a divoká severní Dalmácie zahrnuje všechny kulturní zajímavosti, které očekáváte od Jadranu, a k nim to nejkrásnější z nedotčené evropské přírody. Srdcem severní Dalmácie je Zadar, jenž stál dlouho ve stínu svých slavnějších jižních sousedů Splitu a Dubrovníku a jehož popularita stoupá zvláště mezi cestovateli, kteří chtějí prozkoumat méně známá chorvatská města.

Zdroj: lonelyplanet.cz